O dziwnej „nie-spalarni” odpadów

Trwa desperacka próba ratowania resztek wiarygodności przez władze miasta, które zostały zaskoczone ujawnieniem planów budowy spalarni odpadów, sorry – „nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego”  w Świętochłowicach. Na jaw wychodzą jednak niewygodne dla prezydenta Kostempskiego fakty.

dejwid investeko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na swoim profilu pan Dawid Kostempski zamieścił takie oświadczenie (?):

W Świętochłowicach nie będzie spalarni odpadów!
Przy ul. Wojska Polskiego powstaje nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, z zapleczem projektowym, technicznym, laboratoryjnym i administracyjnym. Finansowane jest głównie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z pieniędzy Komisji Europejskiej z programu LIFE + .

W jednostce badawczej znajdzie się zaplecze projektowe, techniczne, laboratoryjne i administracyjne. Naukowcy i laboranci będą tu edukować i pokazywać, że pozyskiwanie energii jest możliwe w czysty, nieszkodliwy dla środowiska sposób. Wraz z zarządem instytutu stanowczo dementujemy informację o budowie w tym miejscu spalarni odpadów tak, jak jest to podawane w nieprawdziwych przekazach. Zarówno ja, jak i zarząd instytutu jesteśmy oburzeni wprowadzaniem mieszkańców w błąd, a tym samym niszczeniem dobrego imienia Świętochłowic. Działania takie mogą skutkować odpływem inwestorów z naszego miasta.

Stek bzdur i pół-prawd w wykonaniu Delfina jest krępujący. Wierzycie mu? Wierzycie facetowi, który przemeldował się do Świętochłowic, a mieszka w Katowicach?

Kostempski już dawno powinien mieć nos jak Pinokio, a nawet się nim podpierać.

Budowa tej „nie-spalarni” odpadów była ukrywana przed mieszkańcami Świętochłowic. Pojęcia o niej nie mieli także radni. Nie było wymaganych przepisami konsultacji społecznych.

Z naszych informacji wynika, że podczas niedawnej „konferencji prasowej w plenerze” Arkadiusz Primus, prezes spółki Investeko SA,  która jest wykonawcą tejże inwestycji pod nazwą „Centrum Badawczo-Rozwojowe”, wydawał się zaskoczony informacjami, iż nie było żadnych „konsultacji społecznych”. Polegał bowiem na informacjach i zapewnieniach przekazanych ze świętochłowickiego magistratu, iż takowe się odbyły. Faktycznie, były jakieś wzmianki o powstającym Centrum, ale na… BIP UM Świętochłowice!

Ponieważ jesteśmy nieufni, zawsze dopatrujemy się drugiego dna. I mamy taką hipotezę:

Investeko SA z VIG sp. z o.o. (to spółka, która opuściła budowę rekultywacji Stawu Kalina, gdyż Urząd Miasta ukrył bardzo wysokie wynik badań stężenia fenoli) współpracuje. Jest bowiem partnerem VIG przy innej rekultywacji – zbiornika odpadów niebezpiecznych i szkodliwych po zakładach „Górka” w Trzebini.

Na BIP magistratu zachował się pewien cenny dokument. To PROTOKÓŁ nr 49/2013 z posiedzenia Komisji Finansów i Rozwoju Gospodarczego  w dniu 14.10.2013 r., w którym są zaskakujące informacje:

Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami p. Beata Grzelec –Spetruk wyjaśniła zebranym, że tak niskie wykonanie związane jest z tym, że aktualnie wykonano tylko 2 tablice informacyjne o realizacji projektu za które zapłacono. Na dzień dzisiejszy rozstrzygnięto przetarg na nadzór inwestorski i autorski, w którym wyłoniono dwie firmy. Są to firma GRONTMIJ POLSKA sp. z. o. o, która będzie odpowiedzialna za nadzór inwestorski i konsorcjum firm INVESTEKO S.A i PRO-EKOTECH, które będzie prowadziło nadzór autorski. Aktualnie z nimi podpisywane są umowy. Z końcem października br. powinien być rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę robót i trwa procedura przetargowa. Oferty złożyły dwie firmy ,które dopuszczono do przetargu. Są to firma MOBRUK S.A. i konsorcjum firm : PPUH VIG Sp. z .o. o ,PORT-SERVICE Sp. z .o. o oraz PPR „Complex” Sp. z o. o. Po wyłonieniu z przetargu firmy wykonawczej, będzie podpisana umowa, która będzie tak skonstruowana, że płacić będziemy dopiero po wykonaniu określonych w umowie prac. Rozpoczęcie robót nastąpi tuż po podpisaniu tej umowy.

Tyle pani Grzelec-Spetruk, która chyba zasłużyła sobie na osobny artykuł?

Nie można zatem wykluczyć, iż Investeko SA ponosi „koszty” krnąbrności spółki VIG wobec świętochłowickich urzędników i ich przełożonych podczas skandali z rewitalizacją Kaliny.

Z forum cenna uwaga:

„Przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego mogą zaliczyć do kosztów podatkowych część planowanych wydatków na prace badawcze i rozwojowe oraz na uzyskanie patentu na wynalazek przed dniem poniesienia faktycznych wydatków. Ponadto CBR zwolnione jest z płacenia podatku od nieruchomości, podatku rolnego i leśnego w zakresie przedmiotów opodatkowania wykorzystywanych na prowadzenie badań i prac rozwojowych”. Jeszcze się zastanawiacie, dlaczego ma to być „Centrum badawczo-rozwojowe” a nie „Spalarnia śmieci”?

Jaka będzie korzyść dla miasta? ŻADNA! Nawet podatków nie będą płacić!

5 thoughts on “O dziwnej „nie-spalarni” odpadów

  1. Projektowana instalacja składa się z pięciu głównych węzłów technologicznych:
    ◦Węzeł przygotowania paliwa formowanego
    ◦Węzeł zgazowania paliwa
    ◦Węzeł oczyszczania gazu generatorowego
    ◦Węzeł spalania gazu generatorowego w wysokosprawnej kogeneracji i produkcji energii elektrycznej i cieplnej
    ◦Węzeł oczyszczania gazów odlotowych
    I to wszystko za 16 milionów PLN ma być w warunkach laboratoryjnych? Kto w to uwierzy? Ja nie!

  2. Ważne, że tak się Invest Eko zintegrowało z UEMEM po ujawnieniu tej sprawy, że nagle mają nowego rzecznika prasowego Bartusia Karcza. Na ostatniej sesji RM Bartuś w imieniu Arusia postraszył tych co sieją takie ploty! Będzie kara 😉

  3. Generalnie jeżeli ktoś jest specjalistą od:
    1. Zgazowania odpadów.
    2. Lotniska pod Ełkiem.
    3. Energetyki.
    4. Rekultywacji.
    5. Oze.
    6. Efektywności energetycznej.
    7. Rekultywacji.
    8. Studiów wykonalności.
    9. Badań i analiz.
    10. Autostrad
    I w wieku <40 lat klepie w każdej z tych dziedzin duże bańki na zlecenia z przemysłu to ja się pytam, co to za kraj? Bo to nie jego wina, że są tacy idioci, którzy to misiowi kolejnemu pluszowemu finansują kosztem nas wszystkich…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.