Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę w godzinach od 7 do 21. Ewentualna druga tura wyborów prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada.
Cisza wyborcza obowiązuje od północy w piątek, 14 listopada. Zatem jeszcze możemy Wam poradzić bez żadnych konsekwencji, jak głosować i na kogo nie głosować:
Nie głosujcie na Dawida Kostempskiego, listę Platformy Obywatelskiej oraz kandydatów z równie egzotycznych list „Razem dla Świętochłowic z D. Kostempskim”.Dlaczego nie głosować na nich? Poczytajcie dokładnie od początku tę stronę, i wyciągnijcie wnioski.Miejmy nadzieję, że już w poniedziałek okaże się, iż nasze Świętochłowice są wolne od przybysza z Katowic – Dawida Kostempskiego.
Cisza wyborcza potrwa od północy w piątek i zakończy się w niedzielę o godz. 21, jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania. Najwyższa grzywna: od 500 tys. złotych do miliona złotych grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.
Jak głosować?
W wyborach samorządowych wyborcy w większości gmin będą mogli oddać cztery głosy – po jednym w głosowaniu na radnych gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.Aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania.
W wyborach samorządowych wyborcy w większości gmin będą mogli oddać cztery głosy – po jednym w głosowaniu na radnych gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.Aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jednym nazwisku kandydata na karcie do głosowania.
W miastach na prawach powiatu (czyli w Świętochłowicach również) wyborcy dostaną trzy karty:
– białą w wyborach do rady miasta,
– niebieską – do sejmików wojewódzkich,
– różową – w wyborach prezydenta miasta.
Kart wyborczych w miastach na prawach powiatu jest mniej, gdyż nie odbywają się w nich wybory do rad powiatu.
– niebieską – do sejmików wojewódzkich,
– różową – w wyborach prezydenta miasta.

Zarządzone na 16 listopada wybory będą się nieco różnić od poprzednich. Po raz pierwszy wybory do rad gmin (oprócz miast na prawach powiatu) odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych.
Jak wyjaśnia sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki, w każdym okręgu będzie do zdobycia jeden mandat. Dostanie go kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów. Sekretarz PKW ocenia, że zmiana wyboru rad gmin nie powinna stanowić dla wyborców kłopotu.
– Wyborca zawsze stawia znak X, dwie przecinające się linie – przy nazwisku jednego kandydata – podkreśla Czaplicki.
Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.
Każda gmina została podzielona na tyle okręgów wyborczych, ile mandatów jest do obsadzenia w danej radzie – liczba mandatów zależy od liczby mieszkańców w danej gminie.
15 radnych wybierzemy w gminach do 20 tys. mieszkańców;
21 w gminach do 50 tys. mieszkańców – czyli w Świętochłowicach;
23 w gminach do 100 tys. mieszkańców;Czy można lajkować?
W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Za to grozi grzywna, której wysokość ustalają sądy.
Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej. Dlatego też np. plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.
Nie wolno informować o szacowanej frekwencji wyborczej. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.
Cisza wyborcza obowiązuje też w internecie. Przed jej rozpoczęciem nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych w sieci – nie można jednak po rozpoczęciu ciszy wyborczej dokonywać w nich zmian.
Szef PKW Stefan Jaworski w maju przed wyborami do Parlamentu Europejskiego mówił, że polubienie profilu jednego z kandydatów do PE na portalu społecznościowym podczas ciszy wyborczej będzie agitacją wyborczą; podobnie np. udostępnienie jego zdjęcia.
PKW zaznacza jednocześnie, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy.
– Jeśli ktoś uważa, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio policji lub prokuraturze – powiedział sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki.
Dodał, że naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów – występek. Zatem ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu, nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów.
Karalne jest także wpływanie na wynik wyborów, czyli popularne „kupowanie głosów”.
Jeżeli zauważycie, że ktoś wynosi puste karty do głosowania poza lokal wyborczy, natychmiast zawiadomcie przewodniczącego komisji wyborczej lub męża zaufania, i zadzwońcie na policję.